بیماری ام اس(MS) چیست؟ علایم، علت، تشخیص و درمان آن

بیماری ام اس(MS) چیست؟ علایم، علت، تشخیص و درمان آن

ام اس (MS) و یا مالتیپل اسکلروزیس بیماری می باشد که مغز و نخاع را فلج می کند . در MS سیستم ایمنی بدن به بافت عصبی حمله می کند و سبب می شود در ارتباط بین مغز و قسمت های دیگر بدن اختلال رخ دهد . درنهایت، این بیماری منجر به تخریب و یا آسیب دائمی به اعصاب می‌شود.

علائم بیماری ام اس می تواند متفاوت باشد و برطبق التهابی  که در مغز و یا نخاع به وجود می آید باشد اما به صورت علائم این بیماری عبارتند از :

  • سیستم بینایی دچار اختلال می شود و تارگی دید به وجود می آید .
  • سیستم تعادل بدن که می تواند تعادل کافی نداشته باشد.
  • سیستم حرکتی بدن بیمار دچار ضعف می شود و بیمار این ضعف را در قسمت دست و پاها احساس می کند .
  • همچنین سیستم ادراری هم می تواند درگیر کند .

اگر فرد دچار یکی از این علائم باشد مخصوصا علائم حسی مانند گزگز و بی حسی و 24 ساعت به طول انجامد ممکن است مربوط به بیماری ام اس باشد .

تشخیص


آزمایش مخصوصی برای تشخیص ام اس وجود ندارد و روش تشخیص آن به‌صورت رد کردن احتمال وجود عارضه‌های دیگر با علائم و نشانه‌های مشابه می‌باشد. به این روش، تشخیص افتراقی گفته می‌شود.

احتمالاً پزشک شما با سؤال در مورد سوابق پزشکی و معاینه‌ی کامل فیزیکی فرایند تشخیص را آغاز می‌کند. سپس ممکن است موارد زیر را برای شما تجویز کند:

آزمایش خون: به‌منظور کمک به رد احتمال عارضه‌های دیگر با علائم مشابه ام اس. آزمایشات مخصوص برای تشخیص نشانه‌های بیماری‌ام اس، هم‌اکنون در دست طراحی بوده و ممکن است بتوانند به تشخیص این بیماری کمک شایانی بکنند.

پونکسیون کمر (گرفتن مایع نخاعی): که در طی آن نمونه‌ی کوچکی از مایع نخاعی از درون کانال نخاعی برداشته‌شده و تحت آنالیز آزمایشگاهی قرار می‌گیرد. این نمونه می‌تواند موارد غیرعادی در مورد پادتن‌های مربوط به بیماری‌ام اس را مشخص کند. گرفتن مایع نخاعی همچنین می‌تواند احتمال وجود عارضه‌های دیگر با علائم مشابه به ام اس را رد کند.