ویروس HPV چیست؟

ویروسی به نام پاپیلومای انسانی یا همان (HPV (human papillomavirus عامل شایع ترین عفونت از طریق رابطه جنسی است که در بسیاری از افراد که از نظر جنسی فعالند و چندین شریک جنسی دارند دیده می شود.

ویروسی به نام پاپیلومای انسانی یا همان (HPV (human papillomavirus  عامل شایع ترین عفونت از طریق رابطه جنسی است که در بسیاری از افراد که از نظر جنسی فعالند و چندین شریک جنسی دارند دیده می شود.

ویروس HPV  بیش از صد سویه دارد که برخی از سویه های آن بیماریزاست. البته در اکثر موارد فرد آلوده به ویروس علامتی ندارد و فرد ممکن است تا سالها متوجه بیماری خود نشود. در افراد دیگر علائم به صورت زگیل تناسلی مشاهده می شود. زگیلهای تناسلی به صورت برآمدگی های ریز در آلت تناسلی دیده می شوند که می توانند به صورت تکی یا چندتایی ظاهر شوند. این ویروس در موارد حادتر می تواند منجر به سرطان دهانه رحم در زنان شود. دهانه رحم (سرویکس) به انتهای تحتانی و باریک رحم گفته می شود. طبق مطالعات انجام شده؛ تقریبا تمامی افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم به ویروس HPV  آلوده هستند. در گذشته میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سرویکس بسیاربالا بود ولی امروزه با پیشرفت علم و شناخت بیشتر این سرطان؛‌ هنگامی که تشخیص به موقع صورت گیرد فرد می تواند درمان شود. برای تشخیص این سرطان تست غربالگری پاپ اسمیر صورت می گیرد که روشی تقریبا ساده و ارزان می باشد.

کدام سویه ها خطرناکند؟

همانطور که گفته شد این ویروس بیش از ۱۰۰ سویه دارد که سه نوع آن یعنی نوع 16؛ 18 و 45 ازبقیه خطرناکترو شایع ترند به طوری که اگر تست پاپ اسمیر فردی مثبت شد حتما باید آزمایش تکمیلی به منظور پی بردن به نوع آن انجام شود.  در تست تکمیلی اگر مشخص شد ویروس جزء سه نوع پر خطر است؛ این هشدار باید به فرد داده شود که ممکن است در آینده به سرطان دهانه رحم مبتلا شود. به همین دلیل فرد باید تست سالیانه را حتما انجام دهد.

راه انتقال این ویروس از طریق تماس جنسی با فرد آلوده می باشد. نکته قابل توجه اینکه ویروس حتی از طریق افرادی که علائم بالینی ندارند نیز به راحتی قابل انتقال است.

 

پیشگیری :

  • تزریق واکسنی به نام گارداسیل. البته این واکسن ایمنی کامل در فرد ایجاد نمی کند.
  • انجام سالیانه تست پاپ اسمیر و HPV

اگر هردو تست پاپ اسمیر و HPV به طور همزمان انجام شود؛ اطلاعات دقیقی راجع به سلامت دهانه رحم فرد می توان به دست آورد.

تست پاپ اسمیرجهت غربالگری دهانه رحم انجام می شود و تغییرات سلولی ناحیه سرویکس ( دهانه رحم) را نشان می دهد که بعضا می تواند مرتبط با ویروس  HPV  باشد.