با چند عادت ساده از سکته مغزی پیشگیری کنید

با چند عادت ساده از سکته مغزی پیشگیری کنید

با چند عادت ساده از سکته مغزی پیشگیری کنید :

سکته مغزی چیست؟

زمانی که گردش خون به سمت بخشی از مغز متوقف می شود سکته مغزی رخ می دهد. در این شرایط سلول ها شروع به مردن می کنند و آسیب به بخش هایی از مغز می رسد که عضلات، حافظه و تکلم را کنترل می کنند.

با این نکات، خطر سکته مغزی را کاهش دهید.

کنترل کردن فشار‌خون

بروز سکته مغزی در افرادی که فشار خون بالا دارند بیشتر است . فشار خون ایده آل 12 روی 8 است .برای کنترل فشار خون،در مورد رژیم غذایی،ورزش و مصرف دارو حتما با پزشکتان مشوررت کنید .

تعریق بدن خود را افزایش دهید و ورزش کنید

داشتن وزن سالم و کنترل فشار خون هر دو عواملی هستند که از بروز سکته مغزی پیشگیری می کنند. لازم است 5 روز در هفته و هر بار به مدت 30 دقیقه ورزش کنید تا تعریق بدن افزایش پیدا کند. ورزش کردن می تواند به شما کمک کند وزن خود را در محدوده سالم حفظ کنید و فشار خون شما را در محدوده سالم حفظ می کند.

کنترل کردن استرس

خطر بروز سکته مغزی با استرس افزایش پیدا می کند، برای دور کردن استرس هر چند دقیقه یک بار از جای خود بلند شوید و در اطراف قدم بزنید، نفس عمیق بکشید و بر روی انجام یک فعالیت تمرکز کنید. با استفاده از گیاهان و رنگ های ملایم محل کار خود را به محیطی آرامش بخش تبدیل کنید و هر از گاهی زمانی را دور از محیط کاری سپری کنید.

وزن خود را کاهش دهید

چاقی و پیامدهای آن – مانند دیابت و فشار خون بالا – خطر بروز سکته مغزی را افزایش می دهند. اگر به میزان 5 کیلو وزن خود را کاهش دهید، به میزان قابل توجهی خطر بروز سکته مغزی در شما کاهش پیدا می کند. سعی کنید در روز کمتر از 2000 کالری دریافت کنید و ورزش را بخشی از زندگی خود قرار دهید.

کلسترول خون خود را چک کنید

کلسترول بالای خون، احتمال بروز سکته مغزی را افزایش می دهد . عدم مصرف چربی های ترنس و روغن های اشباع شده کلسترول بد خون را کاهش می دهد و ورزش کردن کلسترول خوب خون را بهبود می بخشد. اگر این عوامل موثر واقع نشوند، پزشک دارو تجویز خواهد کرد.

دیابت خود را کنترل کنید

دیابت یک بیماری مزمن است که بر روی چگونگی مصرف گلوکز توسط بدن تاثیر می گذارد. گلوکز یک منبع مهم انرژی برای مغز و سلول هاست که عضلات و بافت ها را می سازد. گلوکز خطر بروز سکته مغزی را افزایش می دهد، بنابراین لازم است قند خون خود را تحت کنترل داشته باشید و در صورت بروز مشکل به پزشک مراجعه کنید.

در انتخاب غذا دقت کنید

رژیم غذایی مناسب از بروز شرایطی مانند دیابت و فشار خون بالا که احتمال سکته مغزی را افزایش می دهند، پیشگیری می کند.

یک رژیم غذایی متعادل حاوی میوه، سبزی، ماهی، گوشت بدون چربی و غلات سبوس دار می تواند به کاهش کلسترول کمک کند. این رژیم غذایی تجمع پلاک خونی و تشکیل لخته خونی را کاهش می دهد.

مصرف درست دارو ها

داروهایی را که برای فشار خون، دیابت و سلامت قلب تجویز شده اند، به موقع و طبق دستور پزشک مصرف کنید.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن احتمال بروز لخته های خونی را افزایش می دهد، رگ های خونی را تنگ و ضخیم می کند و منجر به انباشته شدن پلاک های خونی می شود که تمام موارد ذکر شده خطر بروز سکته مغزی را افزایش می دهند.